Как да спрете пушенето по най-добрия начин
Доказано е и е широко известно, че тютюнопушенето е вредно за здравето и води до хронични заболявания и по-конкретно рак.1
ТЮТЮНОПУШЕНЕ, ДИАБЕТ И СЪРДЕЧНО-СЪДОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
Всяка изпушена цигара предизвиква повишаване на артериалното налягане за 20 до 40 минути, както и на сърдечната честота с около 40%.2 Това повишаване на артериалното налягане в дългосрочен план води до преждевременно изтощаване на сърцето и отслабване на стените на артериите. Рискът от развитие на сърдечно-съдови заболявания при пушачи, е два пъти по-голям от този при непушачи,3 като пушачите са с намален сърдечен и дихателен капацитет при усилие
Няколко проучвания също са показали, че пушачите са изложение на по-висок риск от развитие на диабет тип 2.4
КАК ДА СПРЕТЕ ТЮТЮНОПУШЕНЕТО НАПЪЛНО СПОКОЙНО?
Това е въпросът, който много пушачи си задават. Данните показват, че през последните 12 месеца 40% от пушачите по света са се опитали да оставят цигарите.5 Тогава, защо не и вие?
1. Решение, което може да се планира.
Важно е предварително да определите дата за спиране на пушенето, без да чакате „подходящото време“. Определете план за действие в движение:
- Отървете се от всички цигари и запалки, за да избегнете изкушенията.
- Не се подвеждайте с бързо дръпване „само веднъж“.
- Информирайте хората около вас за вашето решение; помолете пушачите да не пушат във ваше присъстивие.
- Променете обичайните си навици, като заместите „рефлекса за пушене“ с друг, като ластична лента на китката и избягване на места и ситуации, където сте пушили.
- Дръжте съзнанието си ангажирано, като си поговорите с колегите или прочетете няколко страници от книга. Обикновено, силният позив за пушене трае до 5 минути.
2. Храната, силен съюзник
Повишеният апетит е един от симптомите при спиране на тютюнопушенето. За да противодействате на потенциалното наддаване на тегло, трябва да спазвате балансирана и адаптирана диета, съчетана с редовна физическа активност.
- За да „имитирате“ поведенческия навик да имате цигара в устата, разделете дневния прием на храна на няколко по-малки хранения и закуски вместо на 3 основни хранения.
- Изберете зравословни закуски: пресен плод с няколко бадема или извара с компот.
- Разчитайте на протеини от растителна храна и фибри за усещане на засищане.
- Борете се сумората и липсата на мотивация като консумирате храни богати на витамин С (цитрусови плодове, киви, сурови чушки идр.) и магнезий (семена от маслени култури, зелени зеленчуци, пълнозърнести храни, някои видове минерална вода и др.).
Освен това, можеге да използвате заместители на никотина за намаляване на симптомите на отнемане, или да потърсите по-естествени решения, като хомеопатия...хипноза.