Ръководство "Как да приемам моите лекарства"
Ръководство, създадено съвместно с пациентски асоциации.
Това ръководство е създадено с неоценимата помощ на представители на две пациентски организации − SIC и AVEC.
То представлява неизчерпателен списък на важни точки, подчертани от двете организации.
Нашата цел е да предоставим на вас, пациентите, знания и инструменти, които да улеснят приемането на вашите лекарства.
Надяваме се, че това ръководство ще ви помогне да разберете по-добре вашето лечение и да бъдете по-спокойни при неговото провеждане.
Винаги трябва да спазвате общите правила:
- Изпълнявайте стриктно предписанията на Вашия лекар.
- Запознайте се листовката, предоставена с лекарството.
- Ако имате някакви съмнения, консултирайте се с Вашия лекар, специалист или фармацевт.
Свържете се с Вашия лекар, специалист или фармацевт, ако получите някакви необичайни симптоми или неочаквани реакции. - Свържете се с Вашия лекар, специалист или фармацевт, ако получите някакви необичайни симптоми или неочаквани реакции.
1. Защо трябва да приемам лекарства?
Лекарствата са продукти, предназначени за:
- Лечение на заболяване: напр. антибиотици при бактериална инфекция
- Стабилизиране на болестта: напр. високо кръвно налягане
- Облекчаване на симптомите на дадено заболяване: напр. болка
- Предотвратяване на заболяване: напр. ваксина
- Промяна на телесна функция: напр. противозачатъчни хапчета
2. Какво съдържа моето лекарство?
Едно лекарство съдържа различни вещества:
Активна(и) съставка(и)
Химично или природно вещество, което действа срещу причината за дадено заболяване, неговите симптоми или и двете.
Помощни вещества
Помощното вещество е всяка съставка на лекарствения продукт, различна от активното вещество. Помощните вещества осигуряват стабилността на лекарството и могат също да подобрят вкуса и консистенцията му, с цел улесняване на приема от пациентите. Всички помощни вещества, използвани в лекарствата, са регистрирани, одобрени и периодично тествани от националните и международните здравни органи.
3. Защо моето лекарство има повече от едно наименование?
Има три начина за наименуване на дадено лекарство, което може да бъде объркващо.
Химично наименование
Когато изследователите открият дадено лекарство, те му дават химично наименование, за да опишат атомната му структура (напр. ацетоксибензоена киселина).
Тези наименования обаче се използват много рядко в практиката.
Международно непатентно наименование (INN)
Тази система на наименуване е призната в цял свят. Тя се използва еднозначно на много езици за идентифициране на активното вещество във всяка страна (напр. парацетамол).
Когато пътувате, е много важно да знаете INN на всяко лекарство, което приемате!Това е така, защото ще трябва да го съобщите, ако искате да получите лекарството, което обичайно се предписва в родната ви страна.
Търговско наименование (или търговска марка)
То се определя от фармацевтичната компания, която предлага лекарството на пазара, и може да се различава в различните страни.
4. Как трябва да приемам лекарството си?
Мога ли да разделям, разтрошавам или да разтварям таблетките, или да отварям капсулите?
- Делене на таблетки − Някои таблетки могат да се разделят, но други не. Ако таблетката може да бъде разделяна, тя има обозначена делителна линия. Ако липсва делителна линия, таблетката не трябва да се дели.
- Разтрошаване на таблетки − Това обикновено не се препоръчва. Някои таблетки могат да станат токсични след разтрошаване − напр. някои лекарства за лечение на рак.
- Разтваряне на таблетки − Някои таблетки може да бъдат разтваряни във вода или друга течност, като това е посочено в листовката. В противен случай не трябва да разтваряте таблетките.
- Отваряне на капсулите − Настоятелно се препоръчва капсулите да не се отварят с цел разтваряне на съдържанието им, както и да не се приемат различните компоненти поотделно.
Приемането на вашето лекарство по начини, които не са препоръчани, крие риск от промяна в абсорбирането му от кръвта в стомаха или червата, а оттам и в неговата ефикасност.
Трябва ли да приемам това лекарство с храна?
Някои лекарства трябва да се приемат по време на хранене, за да се улесни усвояването им или да се избегнат странични ефекти, свързани с храносмилането. Други трябва да се приемат на празен стомах. След хранене, киселинността в стомаха се повишава, което означава, че някои лекарства се абсорбират по-слабо. Затова те трябва да се приемат на празен стомах − например най-малко 30 минути преди или 3 часа след хранене.
Ако в листовката не е изрично упоменато нищо по този въпрос, лекарството може да се приема независимо от храненето.
Какво да правя, ако забравя да взема лекарството си?
- Ако забравите да вземете лекарството си в предписаното време, предприетото действие трябва да зависи от обичайната схема на дозиране.
- Ако имате някакви съмнения, препоръчва се винаги да приемете следващата доза в обичайното време и в предписаното количество.
.
Има ли някакви съвети, които да ми помогнат да не забравям да вземам лекарствата си?
Предлагаме ви един неизчерпателен списък със съвети, които да ви помогнат да не забравяте приема на лекарствата си:
- Свържете го с някакъв ритуал (времето, когато си миете зъбите, вечер преди лягане и др.).
- Вземайте лекарствата си по едно и също време.
- Съхранявайте лекарствата си на стратегическо място.
- Използвайте кутия за хапчета.
- Използвайте специализирано приложение за придържане към лечението.
- Настройте телефона са получаване на напомняне.
Как да разбера каква е максималната доза и продължителността на лечението?
Максималната дневна доза е количеството, което не трябва да превишавате в рамките на един ден, тъй като това може да навреди на здравето ви и да ви изложи на риск от предозиране. Максималната дневна доза може да бъде посочена като g/ден, mg/ден или mg/kg/ден (често в педиатричната медицина).
5. Трябва ли да спазвам диета, докато приемам лекарства?
Спазването на диета може да повлияе на действието на лекарствата по редица начини.
Някои храни или напитки могат да променят тяхната ефикасност или токсичност.
Попитайте Вашия лекар какви предпазни мерки трябва да вземете.
6. Как трябва да съхранявам лекарствата си?
За да сте сигурни, че лекарствата ви са безопасни и ефективни, е важно да ги съхранявате на хладно и сухо място. Например, избягвайте да ги съхранявате в банята, в близост до готварската печка, до мивката или до друг източник на топлина или влага.
Хладилник
Някои лекарства трябва да се съхраняват в хладилник, и в такъв случай това е посочено в листовката към опаковката. Ако обаче това не е изрично упоменато, не се препоръчва лекарствата да се съхраняват в хладилник, тъй като това може да промени тяхната ефикасност.
Кутия за хапчета
За да организирате лечението си и да не забравяте редовния прием на лекарствата, можете да си купите кутия за хапчета от аптека, дрогерия или от доставчик на медицинско оборудване. Тези кутии имат отделения за дните от седмицата, всяко от които е разделено на 4 или 5 отделения за часовете от деня.
За оптимално съхранение се препоръчва лекарството да не се съхранява извън опаковката (блистера) за повече от 1 седмица.
7. При пътуване
- Ако има часова разлика, не забравяйте да съобразите времето за лечение с това в страната на местоназначението − напр. времене на ставане сутрин, обяд, вечеря и т.н.
Можете да направите това постепенно в продължение на няколко дни, като започнете преди заминаването и продължите след пристигането. Трябва да предвидите тази промяна и да се подготвите с помощта на вашия лекар, особено при пътувания, по-дълги от 48 часа и до места с времева разлика от 3 или повече часа. - Ако заболяването ви е хронично, вземете със себе си достатъчно количество лекарства, за да покриете продължителността на пътуването и в идеалния случай до 4 допълнителни дни.
Винаги вземайте със себе си лекарствата си в оригиналната им бутилка или блистер, заедно с листовките и рецептата. - Ако летите и приемате лекарства за хронично заболяване, вземете в ръчния си багаж достатъчно количество лекарства за най-малко 4 дни, както и рецептата. Това е предпазна мярка в случай на изгубване на багажа.
- Вземете рецепта, за предпочитане разпечатана, а не написана на ръка, в която е посочено международното непатентно наименование (INN) на активното вещество, за да можете да го използвате в чужбина, ако се наложи.
- Преди пътуването се информирайте за правилата, валидни в чужбина (представяне на рецепта или специално разрешение за митнически контрол).
По правило, и с цел избягване на всякакъв риск от грешка, за предпочитане е да не купувате лекарства в чужбина без съвет от лекар или фармацевт.